Reklama
 
Blog | Topi Pigula

NIKON má nový hit: – plnoformátovou bezzrcadlovku Z6 a Z7. Proč ano a proč ne

Nikon vyrazil do světa s plnoformátovou bezzrcadlovkou . Tady jsou důvody proč se o ní zajímat a proč ji (ne)koupit.

Mirrorless tedy bezzrcadlovka

Poprvé jsem se s nikonovskou bezzrcadlovkou osobně potkal ve chvíli, kdy kolega komplet prodal své vybavení a nechal si jen Nikon N1 V2. Jeho důvody byly jasné. „Je to lehké, odolné a kvalita snímku mi stačí.“ Vzhledem k tomu, že neaspiroval na žádnou výstavu a vyvolávané fotky formátu 10×15 pro babičku opravdu stačily, nebyl důvod mu jeho rozhodnutí vymlouvat. Následně přešel na úplný kompakt, vodovzdorný Olympus.

Druhá bezzrcadlovka s níž jsem přišel do styku byla Sony RX 10 a následně Sony Alpha 7 Mark 2. Fotí s nimi foodblogerka Svatava Vašková, která s ní nejen vedla kursy fotografování jídla, ale nafotila i desítky snímků použitých v časopisech a tiskem vydaných kuchařkách. Tehdy jsem bezzrcadlovky vzal na milost, byť je nutno přiznat, že finální vzezření fotky hodně ovlivnil následný postproces. Po celou dobu mám k bezzrcadlovkom poněkud vlažný vztah – nejen kvůli velikosti čipu, ale i díky mentálnímu bloku. Správný foťák je přece zrcadlovka (co na tom, že se dá fotit i dírkovou komorou), ostatně i hloupé telefony imitují zvuk závěrky, aby vybudili pocit focení a ne pouhopouhého cvakání. Nikon aktuálně nastupuje s plnoformátovými zrcadlovkami a slibuje nebývalý fotografický zážitek a skvělou (a zároveň jednoduchou) práci. Není zdaleka první, kdo se pustil do plnoformátového bezzrcadla – Sony už má své modely na českém trhu několik let.

Proč nezačínáme u jedničky?

Nejprve malá záhada – první fotoaparáty řady Z mají označení Z6 a Z7. Možná to má psychologicky naznačit, že předtím už něco bylo a vy máte vyšší řadu (což bezesporu poznáte na ceně, o které ještě bude řeč). Proč to není Z1 a Z2 se – alespoň v českých luzích a hájích – neví.
Rozlišení a citlivost

Fotoaparát Z 7 má 45,7 milionu efektivních pixelů a standardní rozsah citlivostí ISO 64–25 600, Z6 Z 6 disponuje 24,5 milionem efektivních pixelů a rozsahem citlivostí ISO 100–51 200. Vypadá to báječně, ale připomeňme, že Nikon D5 (klasická profi zrcadlovka) se dala nastavit až na 3 280 000. Šum sice snímek takřka zrušil, ale nastavit se to dalo. Jak u Z6, tak u Z7 je vestavěný snímač CMOS. Počet zaostřovacích polí je úžasný a vlastně zbytečný Z 7 má 493 zaostřovacích polí, Z 6 jich má 273. Každý alespoň trochu rozumný fotograf jejich počet v rámci zobrazování zredukuje. Takovéto množství se prakticky nedá využít. Pokud by padl dotaz na rychlost sériového snímání, tak levnější Z6 „dá“ 12 snímků za vteřinu, vyšší třída Z7 jich udělá 9.
Bajonet na 55 mm

Největší změnou mající dál posunout obrazovou kvalitu snímku je velikost bajonetu. Ano, pokud si myslíte, že je to problém s kompatibilitou objektivů, máte pravdu. Ne, pokud si pořídíte redukci, která je k dispozici. Ne, pokud si pořídíte zcela nové objektivy. Větší průměr umožňuje vývoj ultrasvětelných objektivů, vyvíjí se objektiv o světelnosti 0,98. Opět to vypadá fantasticky, dosáhne se extrémně nízké hloubky ostrosti – tak nízké, že při nejnižších clonách a největším přiblížení lidský mozek v souhře s okem nebude vědět, jak takovou hloubku ostrosti pojmout a snímek vyhodnotí jako rozmazaný. Nicméně opět se posunuje hranice fotografické kreativity a každý, kdo fotil při zhoršených světelných podmínkách (takže všichni) by někdy světelnější objektiv ocenili. Zároveň se zkrátila vzdálenost mezi dosedací rovinou bajonetu a rovinou čipu na pouhých na 16 mm, což se projevilo na zmenšení těla fotoaparátu. Nové objektivy, alespoň těch několik málo snímků, co jsem během prezentace mohl vyfotit, mají skutečně vynikající obrazovou kvalitu.

Komu jsou foťáky určené

Při představování těchto nových ikon Nikonu mě tato otázka přišla kruciální. Vzhledem k ceně (a nutnosti redukce) nemíří na amatéry, vzhledem k možnostem a mnoha technických vychytávkám, jejichž využití vyžaduje znalosti větší než malé, by to měli být profesionálové. Ne, že by si solventní amatér nemohl koupit drahý fullframe, který je lehký, skladný, obrazově opravdu na výši, pětiosá stabilizace je extrémně užitečná a světelné objektivy taky nejsou k zahození. Je to podobné, jako kdyby si solventní kupec koupil nejmodernějšího Bentleye a jezdil s ním jako s Felicií. Dobrá, uznávám, že za Bentley by se asi mezi fotoaparáty označil Hasselblad, tak zůstaňme i nejvyšší řady BMW. Jenže takových kupců nebude mnoho. V minulosti se nejmodernější technikou vybavovali (nebo byli vybavováni) fotoreportéři, kteří dělali svými snímky časopis prodejnější. Jenže ta doba minula. Redakce už stovky tisíc do vybavení svých fotografů nevrážejí, spíše po dolaru koupí snímky z fotobank. Aktuálně se nabízí jediná cílová skupina – solventní pokročilý amatér či profík, který chce držet „prst na tepu doby“ (vždycky se najde někdo, kdo chce mít to nejnovější – jablíčkáři o tom ví své).

Proč si foťák koupit…

Rozhodně proto, že dobře fotí, takže vývojáři NIKONu odvedli dobrou práci a změna velikosti bajonetu skutečně měla svůj význam. Podání barev výborné, ostrost dokonalá.

Protože je sice menší, ale ne malý, dobře se drží a je překvapivě pohodlný, byť uznávám, že velikost dlaně a pocit „vyváženosti“ foťáku je záležitost extrémně individuální.

Není příliš pozměněné rozložení ovládacích prvků, takže kdo je zvyklý na zrcadlovky od NIKONu, nebude mít problém.

Má skvělý hledáček s rychlostí obnovovací frekvence 60 snímků za vteřinu, takže není absolutně žádný problém s posunem a přesouváním záběru.

Protože má velmi rychlé ostření, včetně detekce obličeje, což se hodí od sportovní fotografie po svatby, od focení psů (neřekli byste kolik takových lidí je) až po jakoukoli společenskou událost, což znamená od romantických zásnub při západu slunce po pařbu v Bangkoku.

Má celou řadu vychytávek usnadňující kreativní práci, od časosběrného snímání (což je u dnes u mnoha modelů standard) po identifikaci hran během ostření, po vícenásobnou expozici i postupné snímkování s přeostřováním pro skládanou fotografii. Samotný foťák skládání nezvládne zejména díky obrovskému přenosu dat, nicméně v náhledu „složený“ snímek ukáže.
… a proč ne

– Peníze až v první řadě, tvrdil pán, co byl prezident a zloděj drahého pera zároveň. Každý, kdo se rozhodně přejít na Z6 a Z7, bude muset sáhnout do kešeně. V praxi to znamená nejen koupě těla, ale i k novému bajonetu dodávané objektivy. A pro případná starší skla další tisíce za redukci. K tomu je třeba připočíst moderní typ karty XQD, která je sice rychlá… ale opět vám tělo nedovolí využít nic jiného, tradičnějšího, jako je třeba běžný typ SD. Foťák je kvůli své velikosti jednoslotový, což je pro člověka zvyklého na dva sloty opět krok zpátky.

Jistou nevýhodou je i absence blesku. Opět ze mě mluví osobní zkušenost, kdy je potřeba si jen trochu přiblesknout a systémový blesk je v brašně. . Podle sdělení zástupců firmy, by kompatilita blesků měla být bezproblémová, takže tady není nutno si přikupovat další kus vybavení.

Baterie Nikon EN-EL15b se dají dobíjet přímo ve foťáku pomocí USB, nicméně díky tomu, že tělo má elektronický hledáček a velkou spotřebu, je výdrž baterií v porovnání se zrcadlovkou slabší. Opět – pokud jedete na cesty bez možností pár dnů dobíjet, ale s velkými ambicemi fotit, nezbývá, než si vzít zásobu baterek sebou, ale to jsme opět u bodu jedna a pana Klause.

Produkt/Ceny

Z7 88 490 Kč

Z6 54 990 Kč

Z7 + 24-70mm f/4 S kit 103 990 Kč

Z7 + FTZ adaptér kit 92 490 Kč

Z7 + 24-70mm f/4 S + FTZ adapter kit 108 490 Kč

Z6 + 24-70mm f/4 S kit 69 990 Kč

Z6 + FTZ adaptér kit 58 990 Kč

Z6 + 24-70mm f/4 S + FTZ adapter kit 74 990 Kč

NIKKOR Z 24-70 f/4 S 26 990 Kč

NIKKOR Z 24-70 f/4 S 22 990 Kč

NIKKOR Z 35mm f/1.8 S 15 990 Kč

NIKKOR Z 50mm f/1.8 S 15 990 Kč

Mount Adapter FTZ 7 490 Kč

AF-S 500mm f/5,6 PF 95 990 Kč

Reklama